Редица доказателствата сочат, че правилно подбраните продукти влияят на физическото ни здраве. Това, което консумирате оказва влияние и на начина, по който се чувствате.
Защо е важно още днес да си промените хранителния режим, ако не сте доволни от начина, по който се чувствате или изглеждате:
- За да подобрите ежедневното си настроението
- Да се сдобиете с повече енергия
- За да избистрите съзнанието си и да запазите психичното си здраве, колкото се може по-дълго
Има сериозно взаимодействие между това, което ядете и начина, по който се чувствате.
РАЗГЛЕДАЙТЕ НАШИТЕ СПЕЦИАЛНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ТУК!
Ето и няколко съвета за това как с изграждането на правилни навици и подходяща храна можете да подобрите настроението си и да сте тонизирани:
- Хранете се редовно. Редовното хранене и избора на храни, който бавно освобождават енергия помагат за стабилното поддържане на нивата на кръвната захар. По този начин не позволявате на кръвната захар да спадне, което е предпоставка да се чувствате уморени, раздразнителни и депресирани понякога. Започнете да закусвате, ако до този момент не сте. Ако е трудно да го направите през работен ден, може да започнете изграждането на този навик през уикенда, когато имате повече свободно време. Вместо да ядете големи порции на обяд и вечеря, опитайте се да бъдат по-малки разпределени по равно през деня или по-малко за вечерта. Избягвайте храни, които повишават кръвната захар рязко и после я свалят бързо, като бисквитки, сладко, сладки газирани напитки и алкохол. Опитайте се да намалите червеното месо, да ограничите захарта и алкохола.
- Останете хидратирани. Липсата на достатъчно количество вода може да създаде трудности с концентрацията ви и ясните мисли. Препоръчителното количество вода, което здрав човек трябва да изпива е 30мл. на килограм , т.е., ако тежите 60кг. дневният ви прием на вода трябва да е 1.8л. Водата е евтин и здравословен вариант. С помощта на филтриращите кани, може да си я осигурите навсякъде без да се налага да транспортирате големи количества ежедневно. Чаят, кафето, соковете и смутитата дехидратират организма, а пък и съдържат кофеин и захар.
- Включете зеленчуците и плодовете в менюто си. Те съдържат много минерали, витамини и фибри, от които имаме нужда за да останем физически и психически здрави. Когато хапвате различни плодове (за предпочитане сезонни), получавате добра гама от хранителни вещества.
- Погрижете се за червата си. Понякога червата ви отразяват начина, по който се чувствате емоционално. Ако сте стресирани или разтревожени, това може да накара червата ви да забавят или ускорят дейността си. За здравословно храносмилане трябва да приемате много фибри, течности и да спортувате редовно. Здравословните храни за червата включват: плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, боб, варива, кисело мляко и други пробиотици. Може да отнеме време на червата ви да свикнете с новия модел на хранене, така че правете промените бавно, за да си дадете време да се приспособите. Ако се чувствате стресирани и смятате, че това засяга червата ви, опитайте някои техники за релаксация или дихателни упражнения.
- Набавяйте си достатъчно протеин. Протеинът съдържа аминокиселини, които съставляват химикалите, от които мозъкът ви се нуждае, за да регулира вашите мисли и чувства. Освен това ви помага да се чувствате по-сити за по-дълго време. Протеините се съдържат в: белите меса, риба, яйца, сирене, бобови растения (грах, боб и леща), соеви продукти, ядки и семена. Протеини може да си набавите и под формата на прах, за което има много информация в интернет и търговските вериги. Приемът на правилния протеин е от ключово значение за оформянето на мускулатурата.
- Ограничете кофеиновите напитки . Кофеинът е стимулант, което означава, че ще ви даде бърз прилив на енергия, но след това може да ви накара да се чувствате разтревожени и депресирани, да наруши съня ви (особено ако го приемате няколко часа преди лягане). Кофеинът се съдържа в: чай, кафе, кола и енергийни напитки. Може да се почувствате значително по-добре, ако преминете към безкофеинови кафета или оставите само сутрешното ви да бъде с кофеин.
- Хранете се с правилните мазнини. Вашият мозък се нуждае от мастни киселини (като омега-3 и омега-6), за да работи добре. Така че вместо да избягвате всички мазнини, важно е да ядете правилните. Здравословни мазнини се съдържат в: мазната риба, птичето месо, ядки (особено орехи и бадеми), зехтин и слънчогледово масло, семена (като слънчоглед и тиква), авокадо, мляко, кисело мляко, сирене и яйца. Опитайте се да избягвате всичко, което съдържа „трансмазнини“ или „частично хидрогенирани масла“ (като някои купени от магазина торти и бисквити). Те могат да бъдат изкушаващи, когато се чувствате отслабнали, но този вид мазнини не са добри за настроението или физическото ви здраве в дългосрочен план.
Нашият мозък се нуждае от различни хранителни вещества. Той ги използва, за да укрепи нервните импулси и да увеличи достъпа на кислород. Сега ще ви обясним за някои от храните, които трябва да приемате, за да помогнете на мозъка си и да поддържате психичното си здраве:
- Куркума. Според някои проучвания, куркумата запазва психичното здраве, като ни предпазва от болестта на Алцхаймер. В същото време основният й компонент куркумин ни осигурява много предимства. Те включват защита на мозъка от възпаление, стимулиране на нервните импулси, а дори и увеличаване на умствената пъргавина.
- Сьомга. Докато рибата като цяло е полезна, сьомгата е начело в списъка. Това е „мазна“ риба, съдържаща големи количества омега-3 мастни киселини, които са свързани с намаляване на психичните разстройства като депресия. Доказано е, че омега-3 също подобрява ученето и паметта. Сьомгата също има естествено високо съдържание на витамин D, който често се добавя към храните и е свързан с по-ниски нива на депресия. Другите видове риба с високо съдържание на Омега-3 са риба тон, скумрия и херинга. Подобно на сьомгата ядките са отличен източник на омега-3 мастни киселини, които помагат в борбата с депресията. Кашуто помага да се осигури кислород на мозъка с доза магнезий. Бадемите съдържат фенилаланин, за което е доказано, че помага на мозъка да произвежда допамин и други невротрансмитери, които повишават настроението. Фенилаланинът също е свързан с намаляване на симптомите на болестта на Паркинсон.
- Черен шоколад. Може би това да е най-добрата новина от списъка с полезни продукти. Черният шоколад е категоризиран като такъв поради съдържанието на какао, което няма да намерите в млечния шоколад. И колкото е по-тъмен, толкова по-добре — 85% какао или повече е за предпочитане. Черният шоколад съдържа високи нива на флавоноиди, вид антиоксидант. Доказано е, че повишава вниманието и паметта, подобрява настроението и помага в борбата с когнитивния спад при възрастните хора. Само не забравяйте, че шоколадът трябва да се консумира умерено.
- Авокадо и спанак. Авокадото е пълно с витамин К и фолиева киселина, които помагат да предпазите мозъка ви от инсулт. Той също така осигуряват тласък на паметта и концентрацията . Авокадото също съдържа висока доза лутеин, което проучванията свързват с подобряване на мозъчната функция. Спанакът и другите листни зеленчуци също осигуряват на мозъка солидни количества фолиева киселина, за която е доказано, че е страхотно средство срещу депресия. Той също така помага в борбата с безсънието и може да помогне за намаляване на деменцията при възрастни хора.
- Кисело мляко. Киселото мляко е отличен източник на пробиотик. Доказано е, че пробиотиците, които често се свързват със здравето на храносмилателната система, играят роля за намаляване на стреса и тревожността. Киселото мляко може също да ви осигури калий и магнезий, които помагат на кислорода да достигне до мозъка, като допълнително подобрява способността му да функционира.
- Не забравяйте и за другите полезни храни, подобряващи психичното здраве като: броколи, тиквени семки, зелен чай, домати, пълнозърнести храни и т.н.
За да поддържате физическата си форма добре и да се чувствате психически здрави е необходимо създаването на ежедневни навици и силна воля, за спазването им. Въпреки това преди да предприемете каквато и да е крачка към хранителен режим, е добре да се консултирате със специалист.