С напредването на възрастта всички започваме да забравяме някои неща. В хаоса на ежедневието на всеки се случва да се разсея и да забрави, което не е проблем. Проблемът настъпва, когато това се случва системно и загубата на памет се засилва с времето, това може да бъде ранен признак на деменция и Алцхаймер. Най-общо деменцията е състоянието, в което човек губи паметта, мисловната си способност и способността да се справя с ежедневните си дейности. Деменцията не е едно заболяване, това е общ термин, който обхваща няколко медицински състояния, измежду които болестта на Алцхаймер. Нарушенията, които са групирани в този общ термин деменция са причинени от необичайни промени в мозъка. Тези промени предизвикват намаляване на когнитивните способности, способността за обработване на мисълта, извън това, което се очаква при нормалното стареене. Деменцията не засяга съзнанието, а паметта, мисленето, ориентацията, разбирането, изчислението, способността за учене, езика и преценката. Тази болест оказва физическо, психологическо, социално и икономическо въздействие не само върху болните, но и върху техните гледачи, семейства и обществото като цяло.
РАЗГЛЕДАЙТЕ НАШИТЕ СПЕЦИАЛНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА БОРБА С ДЕМЕНЦИЯТА ТУК!
Има близо 10 милиона нови случаи на хора с деменция всяка година. Деменцията може да е резултат от различни заболявания и наранявания, които засягат главно или вторично мозъка, като болестта на Алцхаймер или инсулт. Болестта на Алцхаймер все още е най-известния вид старческа деменция, но мъжете в третата възраст са застрашени и от съдова деменция . При нея проблемите са свързани с увреждането на кръвоносните съдове в мозъка. Развива се, когато стеснените кръвоносни съдове не могат да доставят достатъчно кислород до мозъка. Това от своя страна води до серия от микроинсулти, убиващи мозъчните клетки и е причина за объркването и проблемите с говора и паметта при възрастните. Около 15-20% от случаите на старческа деменция са именно случаи на съдова деменция.
Стадии и симптоми, свързани с деменцията:
1) Ранен стадий. Ранният стадий на деменция често се пренебрегва, тъй като началото е постепенно. Честите симптоми включват:
- забравяне
- загуба на представа за времето
- може да се изгубите на познати места.
2) Среден стадий. С напредването на деменцията към средния стадий признаците и симптомите стават по-ясни и открояващи се. Те включват:
- забравяте последните събития и имената на близките хора
- може да се загубите у дома
- затруднявате се да комуникирате с останалите
- промени в поведението, включително скитане и повтарящи се въпроси.
3) Късен етап. Късният стадий на деменция включва пълна зависимост и бездействие. Нарушенията на паметта са сериозни и физическите признаци и симптоми стават по-очевидни. Симптомите включват:
- непознати са времето и мястото на което се намирате
- срещате трудности при разпознаването на роднини и приятели
- нараства нуждата от асистент за посрещане на ежедневните нужди
- затруднено ходене
- изпитвате промени в поведението, които могат да ескалират и да включват агресия.
Ако не бъдат взети превантивни мерки никой от нас не е застрахован, че няма да навлезе в ранния стадии на деменция.
Ето и някои фактори, които могат да доведат до появата на деменция:
- диабет
- генетика/семейна история
- лош холестерол
- лош контрол на кръвното налагане
- тютюнопушене
- алкохол
- наднормено тегло
- недостатъчен сън
- депресия
- социална изолация
- липса на творческа дейност
- възрастта след 55г. След всяка следваща година се удвоява броя на дементно болните пациенти. Необходимо е да се прави превенция още от 45 годишна възраст.
1 на всеки 3 случая може да бъде предотвратен с подходящата превенция.
Какво може да правите ежедневно, за да се предотврати появата на деменция?
- Правете нови разходки пеш. Не забравяйте да сменяте маршрутите и си избирайте нови посоки всеки път, когато излезете от вкъщи. Необходимо е да се стимулира мозъка постоянно, като се правят нови и нови неща, за да се разчупи рутината. Липсата на редовна физическа активност може да увеличи риска от сърдечни заболявания, наднормено тегло, затлъстяване или диабет тип 2, които са свързани с по-висок риск от деменция.
- Започнете да се храните правилно, ако все още не сте. Средиземноморската диета може да отсрочи, да спре, да подобри с няколко години началото на първите симптоми на деменция.
- Четете книги, вестници, списания, решавайте кръстословици, пъзели, играйте различни игри, който развиват когнитивните умения.
- Останете социално ангажирани. Дори по време на пандемия, спазвайки мерки може да ходите на спортни занимания, театър, кино или други места. По този начин ще се откъснете от ежедневието и ще създадете нови контакти.
- Преустановете пушенето и употребата на алкохол. Синдромът на Корсаков е специфична форма на мозъчно увреждане, свързано с алкохола, което може да бъде предпоставка за алкохолна деменция. Системната употреба на алкохол помага за появата на депресия, която от своя страна също е предпоставка за деменция. Пиенето на прекомерни количества алкохол увеличава риска от инсулт, сърдечни заболявания и някои видове рак, както и увреждането на нервната система.
- Спортувайте активно. Възрастните, които не спортуват са по-склонни да имат проблеми с паметта и когнитивните способности. Извършвайте дневно поне 30 минутна аеробна активност с умерена интензивност, като например бързо ходене, колоездене, фитнес или танци. Добре е да се правят и укрепващи упражнения поне два пъти в седмицата, като градинарство, йога, качване по стълби и т.н.
РАЗГЛЕДАЙТЕ НАШИТЕ ПОМОЩНИ СРЕДСТВА СРЕЩУ ДЕМЕНЦИЯ ТУК!
След 10 години се предвижда броя на заболелите от деменция да надхвърли 80 милиона в световен мащаб. Към настоящия момент няма налично лечение за лечение на болестта или за промяна на нейния прогресивен ход. На различни етапи от клиничните изпитвания се изследват множество нови лечения.
Въпреки това, може да се предложи много за подкрепа и подобряване на живота на хората с деменция и техните гледачи и семейства. Основната цел за лечение на Алцхаймер и деменция е ранната диагностика с цел насърчаване на ранно и оптимално управление, както и оптимизиране на физическото здраве, познание, активност и благосъстояние.